Światowy Tydzień Zwierząt dobiega końca. Dzisiaj zapraszamy Was do lektury artykułu o kocim żywieniu , który powstał we współpracy z MARS POLSKA Sp.z o.o.
Jak karmić kota? Porady dla opiekunów
Chcesz uszczęśliwić swojego kota? Podawaj jedzenie, które mu smakuje, ale pamiętaj też o tym, że powinna to być karma pełnoporcjowa zapewniająca mu wszystkie niezbędne składniki. Tylko kompletny i zbilansowany pokarm może zaspokoić wszystkie potrzeby kota – zarówno te związane ze zdrowiem, kondycją ciała, jak i preferencjami smakowymi. Jak karmić kota? Przeczytaj nasz krótki poradnik.
zdj. Katarzyna Jopkowa
Wymagający mięsożerca
Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że wymagają dostarczania w pożywieniu składników żywieniowych obecnych w tkankach zwierzęcych. Nie oznacza to jednak, że powinny być żywione wyłącznie mięsem.
Przodkowie kota zjadali swoją zdobycz zaraz po upolowaniu. Była ona ciepła i świeża. Koty nigdy nie sięgały po padlinę. Dlatego świeżość jedzenia jest dla tych zwierząt szczególnie ważna.
Pokarm dla kota powinien być stały pod względem składu – musi zawierać odpowiednią ilość i proporcje wszystkich składników odżywczych. W kocim menu nie ma miejsca na modyfikacje w tym zakresie. Pewne zmiany mogą wynikać z wieku kota lub faktu przeprowadzenia u niego sterylizacji, lub kastracji. Inną karmę wybierzemy dla młodego, rosnącego zwierzęcia, inną dla dorosłego po sterylizacji, a jeszcze inną dla kota seniora. Im wyższy poziom aktywności fizycznej zwierzęcia, tym większa wymagana kaloryczność posiłków.
Koty mają przy tym nieprzeciętne potrzeby smakowe. Cechują się naturalną potrzebą zmiany smaku, dlatego warto podawać im karmę pełnoporcjową o różnych smakach w obrębie tej samej marki, by zawsze otrzymywały jedzenie o tym samym składzie.
Zatem, jak karmić kota, by spełnić tak wyjątkowe wymagania żywieniowe? Powinniśmy wybierać pokarm, który jest dla niego atrakcyjny sensorycznie i jednocześnie zdrowy – kompletny i zbilansowany.
Sucha czy mokra – którą karmę dla kota wybrać?
Jak karmić kota? Podstawą kociego menu powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która zawiera wszystkie niezbędne dla kota składniki odżywcze na danym etapie życia. Może to być zarówno sucha, jak i mokra karma dla kota. Bardzo korzystne jest podawanie kotu obu rodzajów pożywienia. Jest to tzw. mieszane żywienie – polega na podawaniu kotu mokrego i suchego pokarmu pełnoporcjowego w stosunku 9:1 pod względem masy. Dzięki takiemu modelowi żywienia kot czerpie korzyści z zalet obu rodzajów pokarmu:
-
kompletna i zbilansowana dieta (karma sucha i mokra),
-
dodatkowa porcja wody w diecie w trosce o zdrowie układu moczowego kota (karma mokra charakteryzuje się dużą wilgotnością, ok. 80%),
-
większa kontrola nad ilością spożywanych przez kota kalorii (karma mokra zawiera ok. 4 razy mniej niż sucha w przeliczeniu na masę produktu),
-
zachowanie odpowiedniej higieny zębów (sucha karma pomaga oczyszczać zęby, co korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej),
-
jedzenie dla kota atrakcyjne pod względem sensorycznym – charakteryzujące się różnymi smakami, teksturą i formą (sucha i mokra karma w różnych odmianach np. kawałki w sosie, w galaretce, musy).
Jak często karmić kota?
Gdy już wiemy, jak karmić kota, warto zastanowić się, jak często podawać mu jedzenie. Koty są przystosowane do częstego jedzenia małych porcji pokarmu. Niektóre osobniki są w stanie jeść nawet 9-16 razy, dlatego mieszany model żywienia kotów, o którym już wspomnieliśmy, jest dla nich najlepszy. Najczęściej stosowany schemat żywienia w diecie mieszanej dla kotów polega na tym, że kot otrzymuje karmę w czterech porcjach:
-
2 razy dziennie karmę mokrą (rano i wieczorem),
-
2 razy dziennie karmę suchą (rano, na czas nieobecności opiekuna oraz wieczorem, na “nocne łowy”).
Karma mokra jest przez kota zjadana od razu. Natomiast karmę suchą większość kotów sobie dawkuje, podchodząc do miseczki nawet kilkanaście razy. Dzieje się tak dlatego, że zwierzęta te mają niewielkie żołądki i jednorazowo są w stanie pobrać taką ilość pokarmu, która odpowiada kaloryczności jednej myszy, czyli około 23-30 kcal.
Nie zapominaj o wodzie!
Woda w żywieniu kota odgrywa bardzo ważną rolę. Zwierzę to ma delikatny układ moczowy, dlatego zbyt mała ilość wody w jego diecie zwiększa ryzyko kamicy moczowej. Twój kot powinien mieć więc stały dostęp do miseczki ze świeżą i czystą wodą. Wymieniaj ją codziennie. Aby zachęcić kota do picia większej ilości wody, należy rozstawić miseczki z wodą w różnych miejscach w domu. Woda powinna znajdować się z dala od jedzenia i od kuwety.
—
Pozdrawiam